Preskocit navigáciu

Pomoc verejnosti


Príslušníci 51. krídla sa podieľajú na poskytovaní pomoci obyvateľom SR pri živelných pohromách v súčasnosti s využitím vrtuľníkov Mi–17M, Mi-17 LPZS a od roku 2019 aj vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk.

2005

V roku 2005 letci z prešovskej LZ zasahovali pri povodniach v obci Olejníkov, kde boli v podvese evakuované osoby z ohrozených miest. Vrtuľníky základne tiež zasahovali pri požiaroch v Nízkych a Vysokých Tatrách, pričom úzko spolupracovali s HaZZ.

V ankete Vojenský čin roka 2005 sa príslušníci základne stali laureátmi a celkovo v kategórii "Pomoc verejnosti" zvíťazili. V roku 2006 zasahovali príslušníci LZ Prešov pri povodni v obci Trstice a na vodnej nádrži Sigord, rovnako sa podieľali na likvidácii požiarov v obci Pohorelá a v Lopušnej doline.

2007

V roku 2007 príslušníci leteckej základne zasahovali pri likvidácii lesných požiarov na Starých Horách a v Slovenskom Raji. Za túto nezištnú pomoc civilnému obyvateľstvu príslušníkov leteckej základne ocenilo prezídium hasičského a záchranného zboru pamätnou medailou a Minister vnútra Slovenskej republiky udelil leteckej základni ďakovný list. Minister obrany Slovenskej republiky František Kašický 3. augusta 2007 odmenil 93 príslušníkov leteckej základne za nasadenie pri hasení lesných požiarov.

V apríli 2007 príslušníci vrtuľníkového krídla pomáhali hasiť rozsiahly požiar v neprístupnom teréne na Donovaloch. Záchranárska akcia trvala šesť dní, nalietali 281 letov čo predstavuje 54 hodín 35 minút a zhodili 210 bambi vakov. Prešovskí vrtuľnikári boli v apríli 2007 privolaní aj k požiaru nad Rematou pri Handlovej, kde horela plocha o rozlohe približne desať hektárov. Hasenie trvalo päť hodín a požiar uhasili zhodením 15 bambi vakov. V máji 2007 podali prešovskí vrtuľnikári pomocnú ruku pri hasení troch vzniknutých požiaroch. V Lopušnej doline neďaleko Svitu horeli približne dva hektáre kalamitiska. Požiar, ktorý pravdepodobne vznikol od zle uhasenej vatry sa podarilo uhasiť 20 bambi vakmi. S nebezpečnými plameňmi zápasili vrtuľníky aj v Slovenskom raji v Hrabušiciach. Uhasiť ich sa podarilo posádkam štyroch vrtuľníkov, ktoré absolvovali 232 letov a zhodili 198 bambi vakov. Jeden deň trvalo hasenie požiaru v obci Poráč v okrese Spišská Nová Ves, kde horelo osem hektárov. Plamene uhasilo 34 000 litrov vody.

2008 

V roku 2008 stále trvajúce zrážky, hlavne na severe regiónu Prešovského kraja boli dôvodom na obavy obyvateľov okresov Bardejov a Stará Ľubovňa. Dvoma letmi boli do oblasti prepravené základné potraviny a lieky.

2009

V roku 2009 zasahovali príslušníci vrtuľníkového krídla štyrikrát. Požiar o rozlohe približne päť hektárov v oblasti Lopušná dolina okres Poprad sa podarilo uhasiť zhodením 13 bambi vakov, čo predstavuje 26 000 litrov vody. Vrtuľník prešovskej základne zasahoval aj pri rýchlo šíriacom sa lesnom požiare vo Vysokých Tatrách v časti Kežmarské Žľaby. Počas troch dní tu posádka vrtuľníka vykonala 121 letov a vyliala 108 bambi vakov. Najvýchodnejšiu mestskú časť Banskej Bystrice - Šalková zasiahol oheň v máji roku 2009. Asistencia privolaných prešovských vrtuľníkov trvala jednu hodinu. Posádke sa podarilo uhasiť plamene po použití 10 000 litrov vody. V júli 2009 zasiahol oheň aj časť Jamnickej doliny na území Tatranského národného parku. V ťažko prístupnom teréne pomáhali krotiť plamene dva vrtuľníky. Spolu vykonali 22 letov a spustili 20 bambi vakov.

2010

Zvýšená zrážková činnosť bola následkom rozsiahlych záplav na území Slovenska v roku 2010. Na pomoc boli privolané aj vojenské vrtuľníky prešovskej základne. Tie vykonali prieskumné lety zaplavených oblastí a niekoľkokrát prepravili vrecia s pieskom v podvese.

2011

Staré Hory pohltili plamene v apríli 2011. Posádky troch vrtuľníkov prešovského leteckého útvaru zasahovali dva dni, vykonali 170 letov, nalietali 27 hodín a 20 minút a na uhasenie spotrebovali 300 000 litrov vody v 150 bambi vakoch. V priestoroch vojenského výcvikového priestoru Valaškovce pomáhala pri hasení požiaru posádka prešovského vrtuľníka dva dni. Oheň sa podarilo uhasiť po zhodení 25 bambi vakov vody. Mimoriadne náročný bol záver roka 2011. Koncom novembra a začiatkom decembra zasahovalo pri rozsiahlom požiari päť vrtuľníkov v Lopušnej doline. Počas piatich dní vykonali 230 letov a požiar uhasili 183 bambi vakmi (366 000 litrov vody). V novembri 2011 uhasili vzniknutý požiar v obci Čierna Hora tri vrtuľníky zhodením 59 bambi vakov a zároveň po uhasení monitorovali situáciu ďalšími štyrmi letmi.

2012

Vojenský vrtuľník prešovskej základne pomáhal v roku 2012 pri požiari v areáli poľnohospodárskeho družstva v obci Miľpoš v sabinovskom okrese. Posádka vrtuľníka Mi-17 nalietala 2 hodiny a 30 minút a požiarovisko zaliali 14 bambi vakov.

Koncom apríla a začiatkom mája 2012 poskytli príslušníci vrtuľníkového krídla pomocnú ruku pri hasení lesného požiaru v pohorí Čebrať pri Ružomberku, kde vrtuľník uhasil plamene po vykonaní 37 letov. V tom istom čase v obci Vyšná Boca hasili požiar ďalšie vrtuľníky. Akcia trvala dva dni. Posádky použili na uhasenie plameňov 240 bambi vakov.

2013

V rok 2013 pomáhali príslušníci vrtuľníkového krídla zasahovali pri požiaroch na piatich miestach. Dva vrtuľníky boli vyslané do Starého Smokovca, kde horel suchý porast v blízkosti cintorína. Na uhasenie použili 31 bambi vakov a odlietali 41 letov. Ďalšie dva vrtuľníky hasili požiar na Hranovníckom plese, kde bolo v plameňoch približne päť hektárov suchej trávy. Oheň sa podarilo uhasiť použitím 28 000 litrov vody. Vzhľadom na komplikovaný a nedostupný terén bola k požiaru do obce Blatnica neďaleko Martina privolaná aj letecká technika. Posádka prešovského vrtuľníka v tomto prípade vykonala 39 letov a na uhasenie použila obsah 12 oto vakov. Rozsiahly požiar v obci Betliar hasili príslušníci vrtuľníkového krídla štyri dni zhodením 159 bambi vakov. Oheň tam zničil lesné porasty o výmere približne 28 hektárov. V auguste sa prešovskí vrtuľnikári presunuli k Nitre, kde v obci Jelenec hasili požiar za pomoci deviatich bambi vakov a vykonali tri lety v rámci prieskumu požiaroviska. V roku 2013 pomáhali príslušníci vrtuľníkového krídla pri monitorovaní povodní v Malackách. Tri vrtuľníky prešovského leteckého útvaru vtedy vykonali 27 letov.

2014 

V roku 2014 boli prešovskí vrtuľnikári vyslaní k požiaru v katastri obce Betliar. Posádka vrtuľníka uhasila plamene v priebehu hodiny, vykonali päť letov a použili obsah troch bambi vakov.

2015

Likvidácii požiarov sa príslušníci vrtuľníkového krídla nevyhli ani v roku 2015, kedy boli vyslaní na tri miesta. Koncom augusta a začiatkom septembra zasahovali v katastri obce Oravská Polhora (Babia hora). Posádka vrtuľníka vykonala 48 letov a oheň uhasili za pomoci 51 bambi vakov. Požiar v obci Hranovnica hasili posádky dvoch vrtuľníkov. Spoločne vykonali 73 letov a použili 124 000 litrov vody.

2016

V neskorých večerných hodinách, 7. septembra 2016, bola na prešovskom vrtuľníkovom krídle aktivovaná letecká pátracia a záchranná služba (LPZS). Vrtuľník letel smerom k Banskej Bystrici, kde bolo úlohou posádky pátranie po nezvestnom záchranárskom vrtuľníku. Nočná záchrana trvala 3 hodiny a 40 minút.

Začiatkom októbra 2016 riadiaci letovej prevádzky letiska Prešov obdŕžal pokyn o aktivácii leteckej pátracej a záchrannej služby (LPZS) z dôvodu vyhlásenia tiesne na civilný let. Vrtuľník prešovskej základne vzlietol smerom do katastra obce Jakubovany pri Sabinove, kde sa zrútilo dvojmiestne športové lietadlo. Posádka vrtuľníka zo vzduchu navádzala príslušníkov HaZZ k miestu leteckého nešťastia. Vrtuľník vtedy nalietal 2 hodiny 25 minút. Aktivovaná bola aj pozemná pátracia a záchranná služba (PPZS), ktorá sa presunula do priestoru pátrania.

2017

Na základe žiadosti Prezídia HaZZ Bratislava bol v roku 2017 vrtuľník Mi-17 LPZS z prešovskej základne vyslaný k haseniu lesného požiaru kalamitného dreva v neprístupnom teréne na kopci Hoľa v katastri obce Gemerská Poloma, okr. Rožňava. Vrtuľník vykonal počas dvoch hodín 6 letov a pomocou štyroch bambi vakov zhodil 8 000 litrov vody.

2018

Dňa 21. apríla 2018 krátko po 14-tej hodine vzlietol hasičom na pomoc jeden vrtuľník Mi-17 LPZS s bambi vakom, aby spoločným úsilím s HaZZ dostali v katastrálnom území obce Kravany pri Poprade nebezpečný živel pod kontrolu. Vodu čerpal vrtuľník z otvorenej vodnej plochy na štrkoviskách pri Batizovciach. Prešovské posádky nalietali počas hasenia 5 hodín a 30 minút, a zhodili 26 bambi vakov, čo predstavuje 52 kubíkov vody. V dňoch 3. a 4. mája 2018  sa prešovskí vrtuľnikári spolu s hasičmi z Hasičského a záchranného zboru v Prešove ponáhľali k požiaru v Kežmarských žľaboch. Podpora zo vzduchu, nasadený vrtuľník z prešovskej základne, nalietal počas dvoch dní hasenia 6 hodín a 35 minút, a zhodil 25 BAMBI vakov, čím preniesol viac ako 40 tisíc litrov vody.
2019
Dňa 21. apríla 2019 krátko po 14-tej hodine vzlietol hasičom na pomoc jeden vrtuľník Mi-17 LPZS s bambi vakom, aby spoločným úsilím s HaZZ dostali v katastrálnom území obce Kravany pri Poprade nebezpečný živel pod kontrolu. Posádky nalietali počas hasenia 5 hodín a 30 minút, a zhodili 26 bambi vakov, čo predstavuje 52 kubíkov vody.
V pondelok, 8. júla 2019, sa premiérovo ostrého zásahu dočkala posádka na novom vrtuľníku UH-60M Black Hawk, ktorá pomohla požiar presne lokalizovať a v neskorých večerných hodinách, po zhodení bambi vakov,  aj značne obmedziť jeho šírenie. V utorok sa hasenia úspešne ujala posádka vrtuľníka Mi-17LPZS a posledný deň nasadenia bol v akcii opäť Black Hawk. Prešovská podpora zo vzduchu sa výraznou mierou podpísala pod zvládnutie krízovej situácie v zalesnenom ťažko dostupnom teréne. Posádky nalietali počas hasenia 15 hodín a zhodili 69 bambi vakov - 138 000 litrov vody.
Dňa 6. decembra 2019 došlo na Mukačevskej ulici v Prešove k prerazeniu plynového potrubia, následnému výbuchu a požiaru v 12-poschodovej bytovke. Bezprostredne po výbuchu vojaci pomáhali s evakuáciou obyvateľov, presunom ranených a sprístupňovali cestu záchranárskym zložkám. Podieľali sa tiež na distribúcii humanitárnej pomoci. Zabezpečovali v súčinnosti s Policajným zborom SR hliadkovanie a zabezpečenie priestoru likvidačných prác.
2022
Na hasení devastujúcej živelnej  pohromy v Malej Lodine situovanom v extrémne náročnom a nedostupnom teréne sa od 21. júla 2022 do 25.júla 2022 podieľali spolu s letkou ministerstva vnútra aj naše vrtuľníky UH-60M a Mi-17 LPZS.  Príslušníci 51. krídla Prešov zabezpečili transport a zlanenie členov hasičského a záchranného zboru spolu 109 krát, prepravili 2400 kg materiálu, zhodili 159 bambi vakov a napustili 22 oto vakov. V priebehu 5 dní nalietali 47 hodín a 30 minút, prepravili 441 000 litrov život zachraňujúcej vody počas 218-tich letoch. Na plnení tejto náročnej úlohy sa priamo podieľalo 37 vycvičených profesionálnych vojakov od veliteľa 51. krídla, až po pozemný letiskový zabezpečujúci personál. Spolupráca, ktorá fungovala ako švajčiarske hodinky je výsledkom niekoľkoročnej spolupráce a pravidelných cvičení s Hasičským záchranným zborom, na ktorých sa neustále 51. krídlo zúčastňuje a zlepšuje svoje zručnosti.

Po mimoriadnom zasadnutí parlamentu dňa 21. júla 2022 prišiel rozkaz pre nasadenie vrtuľníka v boji proti masívnemu požiaru v Slovinsku. V ten istý deň vrtuľník UH-60M Blackhawk s 10 – člennou vojenskou jednotkou odletel na pomoc pri likvidácii ničivých plameňov, ktoré ohrozovali nielen životné prostredie, ale aj civilné obyvateľstvo. O masívnej sile požiaru svedčí obrovské úsilie vyslanej posádky v podobe celkovo odlietaných 25 letov v trvaní 35 hodín a 25 minút. Nad postihnutým územím bolo vypustených 351 bambi vakov s celkovým objemom 724 000 litrov vody a to v priebehu troch dní. 
2023

Na základe požiadavky prezidenta Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) o poskytnutie podpory pri  zásahu HaZZ v katastri obce Čierny Balog bol dňa 12. septembra 2023 nasadený vrtuľník UH-60M. Po prijatí požiadavky veliteľ vzdušných síl  generálmajor Róbert Tóth a veliteľ 51. krídla Prešov plukovník Štefan Okoš schválili nasadenie 8 príslušníkov 51. krídla Prešov a vrtuľníka UH-60M s Bambi vakom. Posádka vrtuľníka počas šiestich letov nalietala 4 hodiny a 30 minút, počas zásahu vyprázdnila 31 Bambi vakov, čo predstavuje 68 250 litrov vody.

Share