Preskocit navigáciu
VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
August 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    


Vyhlásenie o prístupnosti

Deň vojnových veteránov v Nitre


Deň vojnových veteránov v Nitre

              Dňa 11. novembra 2019 sa na vojenskom cintoríne v Nitre – Mlynárciach konal spomienkový pietny akt kladenia vencov pri príležitosti 101. výročia ukončenia I. svetovej vojny a dňa vojnových veteránov pod príznačným názvom „Červené maky“, ktorý si už tradične spolu so zúčastnenými uctili aj vojaci z protilietadlovej raketovej brigády a 12. mechanizovaného práporu, pod velením veliteľa posádky plukovníka Jozefa Paňka. Toto spomienkové stretnutie bolo aj prejavom úcty a uznania k súčasným veteránom, zosnulým vojakom, vrátane vďaky za všetko, čo vykonali v mene Ozbrojených síl Slovenskej republiky pre nás všetkých. Atmosféru pietnej spomienky dotvoril umelecký prednes básne „Na flámskych poliach“ v origináli  „In Flanders Fields“ od kanadského vojenského lekára podplukovníka Johna McCrae v podaní pána Galabu z Jednoty dôchodcov na Slovensku – mestskej organizácie 1 v Nitre ako aj tóny „Večierky“ v podaní trubača vojenskej hudby OS SR.

             Cintorín v Mlynárciach je unikátny tým, že sú tu pochovaní vedľa seba muži rôznych národností a vierovyznania. Je tu celkom 437 hrobov. Podľa záznamov sú v nich pochovaní Poliaci, Česi, Srbi, Chorváti, Rusi, Rumuni, Maďari, Taliani, Nemci, Rakúšania, Slováci a 9 neznámych vojakov. Je tu pochovaný aj vojenský kurát kapitán Zdrálek, na hrobe ktorého stojí socha vojaka, dielo Júliusa Bártfaya z roku 1924. Obidva útvary posádky Nitra sa už niekoľko rokov aktívne podieľajú na údržbe tohto unikátneho vojenského cintorína a tak pomáhajú aj v udržiavaní tradícii a spomienok na obete I. svetovej vojny.


Deň vojnových veteránov v NitreDeň vojnových veteránov v NitreDeň vojnových veteránov v NitreDeň vojnových veteránov v NitreDeň vojnových veteránov v NitreDeň vojnových veteránov v NitreDeň vojnových veteránov v NitreDeň vojnových veteránov v NitreDeň vojnových veteránov v NitreDeň vojnových veteránov v Nitre

Autor: por. Ing. Jaroslav Vavrica - prlb Nitra , Foto: por. Ing. Jaroslav Vavrica - prlb Nitra - Dátum:
Čítanosť: 1351
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share