Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.


Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.

     V piatok 8.mája 2015 ožilo tradičné vojenské mesto Liptovský Mikuláš. Nie len obyvatelia Liptova si spolu s Ozbrojenými silami Slovenskej republiky pripomenuli významný deň z našej histórie. Príslušníci Regrutačných skupín zo Žiliny a Nitry v spolupráci so svojimi kolegami z Personálneho úradu boli súčasťou mimoriadne bohatého kultúrneho popoludnia na Námestí osloboditeľov v centre Liptovského Mikuláša.

 

     Táto aktivita bola určená pre širokú verejnosť a bola akousi sprievodnou aktivitou hlavných osláv, ktoré sa konali za prítomnosti najvyšších ústavných činiteľov na vojenskom cintoríne Háj – Nicovô.

 
     V meste mali možnosť obyvatelia z rôznych kútov Slovenska vidieť rozmanitú vojenskú techniku, porozprávať sa z vojenskými profesionálmi o ich výzbroji a výstroji. Veľký úspech mal „vojenský chlieb“, ktorí upiekli a s masťou a cibuľou podávali príslušníci Multifunkčného práporu z Hlohovca. Nedali sa zahanbiť ani kuchári z Opravárenského práporu z Martina, ktorí navarili chutný guláš. Návštevníci mali možnosť vidieť v akcii príslušníkov Čestnej stráže s ich skvelým „show programom“, ktorý nezaujal len malé deti, ale ústa ostali otvorené aj starším ročníkom. V ukážkach sa predstavila aj vojenská hudba, kynológovia vojenskej polície, či borci v boji z blízka.


     V statických ukážkach mali možnosť návštevníci vidieť tradičnú vojenskú techniku, ale aj rôzne zaujímavé kúsky, ktoré pútali ich pozornosť. Za všetky môžeme spomenúť napríklad BVP 2, Aligátor 4x4 RCHBO, Odberové vozidlo Land Rover CREW 130, Raketomet a muničné vozidlo Raketometu MODULAR, pyrotechnický oblek EOD9 a mnohé ďalšie.


     V regrutačnom stane išli doslova „na dračku“ časopisy OBRANA a najväčší úspech malo májové vydanie určené práve historickým momentom. Deti si mali možnosť vyskúšať nosný modulárny systém, zamaskovať sa maskovacími farbami, kresliť prítomnú vojenskú techniku, alebo si urobiť vlastné nalepovačky, ako vlajku SR, či vojenskú hodnosť generála.

 
     Počas celej vojenskej prehliadky výzbroje a výstroje bežal na pódiu veľmi pútavý program. V ňom sa okrem už spomenutých vojenských zložiek predstavila Lúčnica, ĽH Haluška, TK Jessy Vavrišovo, Zuzana Smatanová s kapelou a celé podujatie zakončil Adam Ďurica.

 

     Každý, kto zavítal tento slnečný piatok na Námestie osloboditeľov určite nemohol ľutovať...


Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.Oslavy 70. výročia skončenia II. Svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.

Autor: rotmajster Dušan ŠTAFFEN - Dátum: 01.06.2015
Čítanosť: 6326
Verzia pre tlač

Skočiť na menu