Deň odvahy


Deň odvahy

     V spolupráci s Vojenským historickým ústavom Bratislava, občianskym združením - Zachráňme petržalské bunkre a Čestnou strážou Ozbrojených síl SR Bratislava dňa 11.5., 12.5. a 13.5.2015 pripravili v priestoroch vojenského bunkra BS-8 v bratislavskej mestskej časti Petržalka pre študentov Bratislavských stredných škôl branno-športový deň pod názvom "Deň odvahy".      Po zahájení podujatia sa študenti rozdelili do 10 členných družstiev, ktoré sa sústredili na jednotlivých stanovištiach. Postupne sa všetci dozvedeli celú históriu od budovania až po súčasnosť. V bunkri sú vystavené zaujímavé fotodokumenty a vojnové artefakty z prvej a druhej svetovej vojny, zahrnuté sú aj dejiny Československej a Slovenskej armády. Študentov takýto druh prednášky veľmi zaujal nakoľko si jednotlivé historické predmety, vojenské uniformy, brigadírky, rôzne zbrane mohli pozrieť zblízka a hlavne vyskúšať. 


     Okrem informácii z dejín boli pre študentov pripravené aj stanovištia, kde mohli preukázať svoju zdatnosť a presnú mušku. Zahriať sa mohli pri prekážkovom behu v taktickej veste a kevlarovej prilbe. „Koľkokrát mám obehnúť tie stromy, doľava či doprava ..., znelo z úst študentov“. Streľba zo vzduchovky na pevný terč zo vzdialenosti 10 m zaujala všetkých nakoľko väčšina z nich strieľala po prvý krát.


     V regrutačnom stane sa dozvedeli o možnosti ako sa stať profesionálnym vojakom, o štúdiu na Akadémii ozbrojených síl gen. M.R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši a aj o súčasných Ozbrojených silách SR. Čestná stráž Ozbrojených síl SR odprezentovala svoju činnosť a aké úlohy plní doma i v zahraničí.


     Za najlepšie výsledky v prekážkovom behu a v streľbe boli udelené študentom vojenské ceny a všetci za účasť dostali diplomy. Na záver aktivity študenti absolvovali prehliadku okolia vojenského bunka: pechotnú priekopu, železnú oponu, vojenský cintorín a hraničný kameň a samozrejme nechýbala ani tradičná opekačka.


Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy Deň odvahy

Autor: RSk Bratislava , Foto: Miroslav KOŠÍRER - Dátum: 15.05.2015
Čítanosť: 6607
Verzia pre tlač

Skočiť na menu