Sloboda a mier...


Sloboda a mier...

... boli pred 70. rokmi v Michalovciach asi najčastejšie spomínané slová. V tie jesenné dni oslobodila postupujúca ruská armáda mesto na Zemplíne a zaradila ho medzi ďalšie mestá a obce na území Slovenska zbavené nemeckej okupácie.

 


Práve preto si mesto Michalovce dňa 26. novembra 2014 pripomenulo túto významnú udalosť prostredníctvom rekonštrukcie bojov. Zišli sa tu vyznávači vojenskej histórie, aby v dobových uniformách a s dobovými zbraňami ukázali prevažne mladým ľuďom a deťom aké neľútostné boje o ich mesto vtedy prebiehali. Počas rekonštrukcie proti sebe stáli útočiaca ruská jednotka a nemecká jednotka, ktorá sa bránila zubami nechtami. Okrem klasických ručných zbraní bol použitý aj mínomet. Úspech u publika mali vojaci istý. Dokonca po ukážke sa ozývalo skandovanie „ešte, ešte“.

 

Po ukážke sa diváci mohli presunúť k technike z 22. mechanizovaného práporu z Michaloviec. Hlavne deti si mohli sadnúť a vyskúšať aké to je byť vodičom bojového vozidla pechoty alebo vozidla aligátor.

 

K dispozícií bola aj ďalšia vojenská technika napr. ručné strelné zbrane, ktoré si deti rady chytili a vyskúšali ako sa nimi mieri. Na aktivite nechýbal ani propagačný stan Regrutačnej skupiny Košice. Všetky deti, ktoré mali záujem (a boli to skoro všetky) boli pomaľované maskovacími farbami. Tí starší dostali informácie o možnostiach profesionálnej služby v Ozbrojených silách SR.


Na záver treba podotknúť, že aj keď časy pred 70. rokmi boli plné bôľu a trápenia je nutné ich dnešnej mladej generácií pripomínať. Už len preto, aby sa táto história nikdy neopakovala a viac si vážili život v mieri.


Sloboda a mier...Sloboda a mier...Sloboda a mier...Sloboda a mier...Sloboda a mier...Sloboda a mier...Sloboda a mier...Sloboda a mier...Sloboda a mier...Sloboda a mier...Sloboda a mier...Sloboda a mier...Sloboda a mier...

Autor: RSk Košice , Foto: RSk Košice - Dátum: 27.11.2014
Čítanosť: 51789
Verzia pre tlač

Skočiť na menu