Poďte s nami na hranice


Poďte s nami na hranice Pri príležitosti štátneho sviatku a 25. výročia „Dňa boja za slobodu a demokraciu“ sa dňa 17. novembra 2014 konalo v priestoroch vojenského bunkra BS-8 na Kopčianskej ulici v mestskej časti Petržalka – Bratislava spomienkové podujatie „Poďte s nami na hranice“.

Organizátor a predseda občianskeho združenia „Zachráňme petržalské bunkre“ pán Miroslav Košírer v spolupráci s Vojenským historickým ústavom Bratislava, Miestnym úradom Kittsee, Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy, Spolkom histórie colníctva a finančnej správy Bratislava a Ozbrojenými silami SR pripravili pre návštevníkov bunkra autentický priebeh stráženia štátnej hranice.

17. november 1989 znamenal pád komunistického režimu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva došlo v Prahe na Národnej triede k veľkej demonštrácii, ktorej brutálne násilné potlačenie odštartovalo prelomové politické zmeny v krajine. Nežná revolúcia poslala do minulosti 40. ročný totalitný režim a otvorila dvere demokracii.

Po zaznení štátnej hymny a úvodných slovách pozvaných hostí, ktorí priblížili obdobie pred Nežnou revolúciou sa všetci presunuli k pripraveným ukážkam.

Prvou bola ukážka stráženia štátnej hranice Pohraničnou strážou a zmarenie úteku narušiteľa ostro stráženej hranice pred totalitným režimom za slobodou. Ochrana hranice bola postavená nad hodnotu ľudského života čo v praxi znamenalo zmariť útek cez hranicu aj za cenu usmrtenia. Ukážkou prispeli príslušníci Vojenskej polície z odboru policajného výkonu Bratislava spolu s dobrovoľníkmi z Klubu vojenskej histórie ČSLA Bratislava.

Zaujímavosťou bola colná a pasová kontrola pri vstupe do pohraničia, ktorú vykonal pplk. Ján Ščerbík zo Spolku histórie colnej a finančnej správy Bratislava. Život colníkov na hranici nebol vôbec jednoduchý, každý človek i vozidlo, ktoré prechádzalo cez socialistickú hranicu muselo prejsť dôkladnou colnou kontrolou. Colníci hľadali rôznu zakázanú literatúru a pašovaný tovar.

A samozrejme nesmelo chýbať slávnostné strihanie ostnatého drôtu s trikolórami symbolizujúci pád Železnej opony, ktorý si prítomní odnášali ako trofej.

Návštevníci si mohli pozrieť i priestory bunkra BS-8 v ktorom sú vystavené aj historické dokumenty „vraždy na hranici“ a zároveň sa dozvedieť jeho celú históriu od budovania až po súčasnosť.

Príslušníci Regrutačnej skupiny Bratislava pripravili spolu s vojenskými policajtmi z odboru policajného výkonu Bratislava statickú ukážku nosného modulárneho systému a ručných zbraní, ktoré si návštevníci mohli vyskúšať.

Prvýkrát sa uskutočnila i medzinárodná súťaž vo varení vojenského guláša, ktorej víťazom sa stal tím starostky rakúskej obce Kittsee. Možno si poviete, že prečo práve v týchto miestach sa varil guľáš? Nuž preto, že v historickej línii československého obranného opevnenia na obranu republiky pozostávajúcej z 15 vojenských bunkrov žilo okolo 1500 československých vojakov, ktorých strava bola rôzna, no prevažovali guľášové špeciality.

Poďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranice

Autor: rtn. Mária BALÁŽOVÁ , Foto: kpt. Ing. Andrej IVANIČ - Dátum: 18.11.2014
Čítanosť: 39115
Verzia pre tlač

Skočiť na menu