Strojári v bunkri BS-8


Strojári v bunkri BS-8

     V spolupráci s Vojenským historickým ústavom Bratislava, občianskym združením „Zachráňme petržalské bunkre“ a Vojenskou políciou príslušníci Regrutačnej skupiny Bratislava dňa 28. októbra 2014 pripravili v priestoroch vojenského bunkra BS-8 v bratislavskej mestskej časti Petržalka pre študentov Strednej priemyselnej školy strojníckej z Fajnorovho nábrežia Bratislava branno-športový deň pod názvom „Deň odvahy“.  

 

     Po zahájení podujatia sa študenti rozdelili do družstiev a nakoľko bolo už veľmi chladné počasie všetci by najradšej išli ako prví do bunkra. Postupne sa všetci strojníci dozvedeli celú históriu od budovania až po súčasnosť od dobrovoľníka a záchrancu bunkra Miroslava KOŠÍRERA, ktorý založil i občianske združenie „Zachráňme petržalské bunkre“.

 

     V bunkri sú vystavené zaujímavé fotodokumenty a vojnové artefakty z prvej a druhej svetovej vojny, zahrnuté sú aj dejiny Československej a Slovenskej armády. Mládež takýto druh prednášky veľmi zaujal nakoľko si jednotlivé historické predmety, vojenské uniformy, brigadírky, rôzne zbrane mohli pozrieť zblízka a hlavne vyskúšať.

 

     Okrem informácii z dejín boli pre mládež pripravené aj stanovištia, kde mohli preukázať svoju zdatnosť a presnú mušku. Zahriať sa mohli pri prekážkovom behu v taktickej veste a kevlarovej prilbe na čas. „Koľkokrát mám obehnúť tie stromy, doľava či doprava ..., znelo z úst študentov“. Streľba zo vzduchovky na pevný terč zo vzdialenosti 10 m zaujala všetkých nakoľko väčšina z nich strieľala po prvý krát. Pri vojenskej polícii bol veľký záujem o ukážku súčasných ručných zbraní, kriminalistického expertízneho kufríka a predvedení techniky zajatia páchateľa.


     V regrutačnom stane sa dozvedeli o možnosti ako sa stať profesionálnym vojakom, o štúdiu na Akadémii ozbrojených síl gen. M.R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši a aj o súčasných Ozbrojených silách SR.

 

     Na záver branno-športového dňa sa predviedol i "vojenský policajt pes Beny“, ktorý i napriek prechladnutiu vyhľadal vzorku výbušniny v služobnom vozidle, za čo bol odmenený potleskom.

 

     Za najlepšie výsledky v prekážkovom behu a v streľbe boli udelené študentom vojenské ceny a všetci za účasť dostali diplomy. Cenou útechy bol tucet historických kníh od občianskeho združenia.

 

     Do bunkra zavítali i žiaci 4.C. zo základnej školy na Tilgnerovej ulici, ktorí keď videli vojakov boli plní nadšenia a radosti. Vojaci im odpovedali na množstvo otázok, poobzerali si zbrane, vozidlo vojenskej polície a niektorí si vyskúšali aj prekážkový beh.


Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Strojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8Spojári v bunkri BS-8

Autor: rtn. Mária BALÁŽOVÁ , Foto: RSk BA, Miroslav Košírer - Dátum: 29.10.2014
Čítanosť: 20852
Verzia pre tlač

Skočiť na menu