Čím to je, že to ľudí priťahuje...


Čím to je, že to ľudí priťahuje...

     Okolo päť tisíc návštevníkov prilákalo do Humenného podujatie s názvom „Karpaty 1914/1915 – 100. výročie vypuknutia 1. svetovej vojny“ v sobotu 18. októbra 2014. Išlo o historickú rekonštrukciu bojov, jedinečnú svojho druhu na Slovensku, ktorá je tradičnou udalosťou organizovanou Klubom vojenskej histórie (KVH) Beskydy Humenné. Svoje zastúpenie tu mali aj príslušníci Regrutačnej skupiny Prešov Personálneho úradu OS SR.

 

 
    

     Po ročných prípravách členov KVH Beskydy si prišli na svoje všetci záujemcovia histórie. Od účasti na podujatí ich neodradilo ani nepriaznivé počasie. Samotnej moderovanej bojovej ukážky sa zúčastnilo okolo 150 vojakov v dobových uniformách. V hodinu trvajúcej ukážke sme mali možnosť vidieť kľúčové momenty bitky o mesto Humenné spred takmer 100 rokov, ktoré trvali niekoľko dní až týždňov v časoch najťažších bojov. Scenár bol zostavený na základe archívnych dokumentov. To všetko bolo doplnené dobovou hudbou. Počas celého dňa tu samozrejme nechýbal ani propagačný stánok Regrutačnej skupiny Prešov Personálneho úradu OS SR. Jej príslušníci odpovedali na množstvo otázok týkajúcich sa nielen štátnej služby. Mnohí z návštevníkov hlavne tí mladší využili jedinečnú príležitosť odfotografovať sa s nepriestrelnou vestou a prilbou na hlave.

 

     Prečo vystúpenia takéhoto druhu majú vždy veľký ohlas nielen medzi domácimi, ale aj zahraničnými návštevníkmi? Možno je to samotnou atmosférou „cestovaním v čase“, šanca vidieť výstroj, výzbroj, možnosť si to „ohmatať". Držať v ruke guľomet, počuť vybuchujúce granáty, prežiť to ako skutočné boje. Adrenalínom?


     Vtedy si človek dokáže lepšie predstaviť, čo je vojna za hrôzu. Rozdiel je len v tom, že my sme za bezpečnostnou páskou a nestrieľa sa ostrými nábojmi. Kiež by si ľudia na vojnu nespomínali len so záujmom o históriu, ale tiež s varovaním pre budúcnosť.


     Vojna zotročuje, ale mier dáva slobodu.


Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...Čím to je, že to ľudí priťahuje...

Autor: rotný Alojz MIKULA , Foto: rotný Alojz MIKULA - Dátum: 21.10.2014
Čítanosť: 13242
Verzia pre tlač

Skočiť na menu