Maturity bez stresu


Maturity bez stresu

     ... no nie pre všetkých. Študenti prvého, druhého a tretieho ročníka Strednej priemyselnej škole stavebnej v Hurbanove strávili piatok počas maturitného týždňa po vojensky.

 

     Vedenie školy pre nich zorganizovali účelové cvičenie, ktoré zverili do rúk profesionálom. Príslušníci OS SR v zastúpení profesionálnych vojakov z Regrutačnej skupiny Nitra a Protilietadlovej raketovej brigády Nitra im zorganizovali zaujímavý a poučný program.

 

     Po úvodnom vojenskom nástupe, poveloch a zahájení aktivity boli študenti rozdelení do skupín s rotáciou na jednotlivé stanovištia.

 

     Od regrutátorov sa dozvedeli o podmienkach vstupu do OS SR, možnostiach profesionálnej služby, kariérneho rastu či ďalšieho štúdia na AOS Liptovský Mikuláš. Činnosť jednotlivých zložiek v ozbrojených silách si mohli pozrieť na odvysielanom filme.

 

     So zatajeným dychom počúvali rozprávanie profesionálneho strelca o samopale, guľomete, pištole, jeho modulárnom systéme a výcviku. Ukážka ručných zbraní nezostala bez povšimnutia. Záujemcov o chytenie si odprezentovaných zbraní, zborku a rozborku bolo veľa.

 

     Niektorých prekvapili časové limity, ktoré musia vojaci dodržať pri nasadzovaní ochranných chemických prostriedkov. Chceli nám dokázať, že to „urobia“ aj oni, no škoda „nevyšlo“. Ale za pokus a námahu to stálo.

 

     Nadviazať spojenie bez kreditu pomocou vysielačiek upútalo pozornosť. Naladiť správnu frekvenciu a zahlásiť „PRÍJEM“. To bola radosť. Už len sledovať, aby s nimi neodišli aj domov.

 

     Pracovisko vojenského zdravotníka - teoretické vedomosti a následné preverenie praktických zručností v poskytovaní prvej pomoci a ošetrení ľahkých poranení. Niektorí v tom mali jasno, pre iných nová skúsenosť.

 

     Tiež zaujala prezentácia a fotografie o činnosti protilietadlovej raketovej brigády v Nitre, ale aj o misiách, kde pôsobia naši vojaci. Mnoho zvedavých otázok bolo nielen zo strany študentov ale aj ich profesorov.

 

     Automobilových nadšencov milo prekvapil vojenský Land Rover Defender. Príležitosť sadnúť si do vojenského špeciálu, pokrútiť volantom, postláčať všetky kontrolky využili snáď všetci.

 

     Po príjemne strávenom dni vojakov potešili ďakovné slová od riaditeľa školy, nadšené tváre všetkých študentov a radosť z ďalšej spolupráce. A možno vďaka profesionálnym vojakom, sa budúcim maturantom ozrejmila cesta v životnom rozhodovaní o budúcnosti.


Maturity bez stresuMaturity bez stresuMaturity bez stresuMaturity bez stresuMaturity bez stresuMaturity bez stresuMaturity bez stresuMaturity bez stresuMaturity bez stresuMaturity bez stresuMaturity bez stresuMaturity bez stresu

Autor: RSk NR - Dátum: 24.03.2014
Čítanosť: 11021
Verzia pre tlač

Skočiť na menu