Noc múzeí oživila DUKLU


Noc múzeí oživila DUKLU

V sobotu 18. mája 2013 sa v priestoroch Vyhliadkovej veže a Pamätníka československej armády konal druhý ročník Nocí múzeí a galérií. Podujatie pripravil Vojenský historický ústav Bratislava, organizačná zložka múzejné oddelenie Vojenského historického múzea vo Svidníku, v spolupráci s Obecným úradom Vyšný Komárnik. Svoje zastúpenie tu mali aj príslušníci Regrutačnej skupiny Prešov Personálneho úradu OS SR.

 

S myšlienkou otvoriť múzeá a galérie v netradičnom večernom čase prišli pred deviatimi rokmi Francúzi s cieľom čo najviac spopularizovať záujem o kultúrne dedičstvo a zdôrazniť význam jeho záchrany a ochrany. Pre DUKLU to platí dvojnásobne.
Pred 49 m vysokou vyhliadkovou vežou vítali návštevníkov profesionálni vojaci z Regrutačnej skupiny Prešov maskovacími farbami, maskovali veľkých i malých, pre najmenších bol pripravený stolík s omaľovánkami.

Verejnosť mala možnosť počas dňa vidieť ukážku rekonštrukcie bojov tak presvedčivú, že otázka chlapca „Mami, oni ho zabili?“ to len potvrdila. Našťastie nikoho nezabili a pri samotnej ukážke nebol nikto zranený. Nočné premietanie dokumentárnych vojnových filmov v propagačnom stane Regrutačnej skupiny Prešov, zanechalo u divákov nevšedné zážitky.

Magická májová noc, celou svojou atmosférou jednoducho oživila DUKLU, oživila spomienky na padlých vojakov príslušníkov 1. československého armádneho zboru, ktorí zahynuli počas Karpatsko-duklianskej operácie.


Noc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLUNoc múzeí oživila DUKLU

Autor: čatár Alojz MIKULA , Foto: autor - Dátum: 20.05.2013
Čítanosť: 19667
Verzia pre tlač

Skočiť na menu