Vojaci obsadili centrum Bratislavy


Vojaci obsadili centrum Bratislavy

Pri príležitosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom sa pod záštitou predsedu vlády Róberta Fica a primátora mesta Bratislavy Milana Ftáčnika konala v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Carpathia v stredu 8. mája 2013 rekonštrukcia bojov na Jesenského ulici v Bratislave. Boje reálne priblížili obyvateľom a návštevníkom Bratislavy to, čo sa dialo v apríli 1945, keď sa nemecký front priblížil až k samotným bránam nášho hlavného mesta a kedy sovietske vojská oslobodili Bratislavu.

 

Ukážok sa zúčastnili členovia mnohých historických klubov zo Slovenska, Česka a Maďarska. Návštevníkom, ktorých bolo niekoľko tisíc, predviedli okrem samotných bojov aj výstroj, dobové uniformy a množstvo vojenskej techniky ako obrnené a štábne vozidlá, motorky a delá z tohto obdobia.

 

Samotná rekonštrukcia bojov začala príchodom historickej električky z ktorej nemeckí vojaci násilím vyhnali cestujúcich a následne príslušníci sovietskej armády sa pokúsili zajatých nevinných ľudí zachrániť. Znepriatelené vojská medzi sebou urputne bojovali a celým námestím sa ozývala streľba a výbuchy granátov.

 

Pred 68. rokmi v boji o mesto padlo 750 sovietskych a 450 nemeckých vojakov. O život prišlo aj 120 civilistov. Tieto udalosti dodnes pripomína vojnový cintorín s pamätníkom na Slavíne, kde sú pochovaní sovietski vojaci, ktorí padli pri oslobodzovaní nášho územia.

 

Na tejto aktivite nemohli chýbať ani príslušníci Regrutačnej skupiny Bratislava, ktorí boli obklopení nadšencami vojenskej histórie a záujemcami o získanie aktuálnych informácií ako sa stať profesionálnym vojakom. Malí i veľkí si skúšali bojovú taktickú vestu, kevlarovú prilbu a aby vyzerali naozaj vojensky dali si pomaľovať tváre vojenskými maskovacími farbami.

Prítomní obdržali i pozvánku na výstavu, ktorá sa koná od 7. - 17. mája 2013 pri príležitosti osláv 20. výročia Ozbrojených síl Slovenskej republiky v Univerzitnej knižnici v Bratislave.

Návštevníci si mohli pochutnať i na vojenskom guľáši, ktorí im navarili vojaci z Multifunkčného práporu Hlohovec.


 

Aj tieto ukážky bojov v meste z roku 1945 ukázali, aké je dôležité si pripomínať každoročne významné udalosti našej histórie. Týmto si zároveň uctievame aj pamiatku našich padlých hrdinov, ktorí položili životy za našu vlasť a slobodu.


Vojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum BratislavyVojaci obsadili centrum Bratislavy

Autor: rtn. Mária BALÁŽOVÁ , Foto: rtn. Mária BALÁŽOVÁ, kpt. Miroslav BURČÍK, Pavel RADIMSKÝ - Dátum: 08.05.2013
Čítanosť: 21194
Verzia pre tlač

Skočiť na menu