68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy


68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy Pri príležitosti 68. výročia oslobodenia mesta Bratislavy - Petržalky príslušníci regrutačnej skupiny Bratislava v spolupráci s občianskym združením „Zachráňme petržalské bunkre“, s Vojenskou políciou a Veliteľstvom posádky Bratislava zorganizovali dňa 5. apríla 2013 pre študentov vybraných stredných škôl branno-športový deň v areáli bunkra BS-8. Zahájenia aktivity sa zúčastnil i riaditeľ Vojenskej polície MO SR plukovník Jaroslav HAMÁR, ktorý vyzdvihol záujem mladej generácie o históriu.

Počas dňa mali možnosť študenti nahliadnuť do Bunkra BS - 8, ktorým ich sprevádzal dobrovoľník a záchranca bunkra Miroslav KOŠÍRER. Vyrozprával im celú históriu od budovania až po súčasnosť. V bunkri sú vystavené zaujímavé fotodokumenty a vojnové artefakty z prvej a druhej svetovej vojny, zahrnuté sú aj dejiny Československej a Slovenskej armády.

Okrem informácií z dejín bola v bunkri pripravená ukážka vyhľadávania výbušniny vojenským policajným psom RONYM, ktorý si našiel nejedného obdivovateľa. Jeho „kolegovia“ z Vojenskej polície Bratislava študentom predviedli zbrane a techniku zajatia páchateľa.

Príslušníci Čestnej stráže Ozbrojených síl SR, ktorí sú súčasťou Veliteľstva posádky Bratislava, predstavili študentom historické a akciové uniformy, v ktorých zabezpečujú štátno-protokolárne akcie vojenskými poctami pre štátnych a ústavných činiteľov SR, predstaviteľov vlád cudzích štátov, pietne akty, pri oslavách výročí a významných udalostí. A nechýbala ani výzbroj čestných jednotiek medzi, ktoré patrí šabľa pre vyšších dôstojníkov a puška s bodákom.

Svoje strelecké zručnosti si vyskúšali streľbou zo vzduchovky na terč zo vzdialenosti 10 m. Všetci sa maximálne sústredili nakoľko najlepších strelcov čakala odmena. Pre tých odvážnejších bola bonbónikom streľba slepými nábojmi zo „skutočného“ samopalu.

Na množstvo otázok zodpovedali hlavne príslušníci regrutačnej skupiny v informačnom stane v ktorom sa dozvedeli ako sa stať profesionálnym vojakom a aj o súčasných Ozbrojených silách SR, ktoré tento rok oslavujú svoje 20. výročie. Zároveň si vyskúšali i taktickú vestu s kevlarovou prilbou.

I napriek zlým prognózam počasia sa aktivita vydarila. Nakoľko bolo chladné počasie a bolo treba doplniť i sily mládežníci zapálili vatru a opekali si chutné špekáčiky, ktoré im zabezpečili organizátori tohto podujatia.

Posledným bodom bolo vyhodnotenie strelieb a poďakovanie všetkým zúčastneným za ich disciplinovanosť a aktívny prístup.

68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy 68. výročie oslobodenia mesta Bratislavy

Autor: rotná Mária BALÁŽOVÁ , Foto: Miroslav KOŠÍRER - Dátum: 08.04.2013
Čítanosť: 24632
Verzia pre tlač

Skočiť na menu