Poďte s nami na hranice


Poďte s nami na hranice

Na slovensko-rakúskej hranici v Bratislavskej Petržalke pri Bunkri BS-8 si v sobotu 17. novembra 2012 prišli návštevníci pozrieť slávnostné prestrihnutie ostnatého drôtu s trikolórami symbolizujúci Železnú oponu zástupcom starostu Petržalky Martina Miškova a námestníčky primátora hl. mesta SR Bratislavy Petry Nagyovej – Džerengovej. Čestnými hosťami boli aj riaditeľ Vojenskej polície MO SR plukovník Jaroslav Hamár a veliteľ Útvaru vojenskej polície Bratislava podplukovník Ľubomír Murček.

 
17. november 1989 znamenal pád komunistického režimu. Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva došlo v Prahe na Národnej triede k veľkej demonštrácii, ktorej brutálne násilné potlačenie odštartovalo prelomové politické zmeny v krajine. Nežná revolúcia poslala do minulosti 40. ročný režim a otvorila dvere demokracii.

Vďaka občianskemu združeniu „Zachráňme petržalské bunkre“ a zároveň autorovi projektu Miroslavovi Košírerovi si návštevníci mohli pozrieť autentický priebeh stráženia štátnej hranice Pohraničnou strážou a zmarenie pokusu o útek dvoch narušiteľov štátnej hranice pred totalitným režimom za slobodou. Ochrana hranice bola postavená nad hodnotu ľudského života čo v praxi znamenalo zmariť útek cez hranicu aj za cenu usmrtenia. Touto ukážkou prispeli príslušníci z Útvaru vojenskej polície Bratislava.
Zaujímavosťou bola colná a pasová kontrola pri vstupe do pohraničia autom, ktorú vykonal podplukovník Ján Ščerbík zo Spolku histórie colnej a finančnej správy Bratislava. Tieto ukážky vhodne komentoval a celý program moderoval Miroslav Minár známy z rozhlasovej relácie "Plná poľná".

Návštevníci si mohli pozrieť v Bunkeri BS-8 aj historické dokumenty „vraždy na hranici“ a zároveň sa dozvedieť jeho celú históriu od budovania až po súčasnosť. V bunkri sú vystavené zaujímavé fotodokumenty a vojnové artefakty z prvej a druhej svetovej vojny, zahrnuté sú tu aj dejiny Československej a Slovenskej armády. 

V prezentačnom stane Skupiny personálneho doplňovania Bratislava sa okrem informácií ako sa stať profesionálnym vojakom dozvedeli aj o novodobých Ozbrojených silách SR, vyskúšali si taktickú vestu s kevlarovou prilbou, zamaskovali sa a odniesli si plagáty vojenskej techniky a časopis Obrana.

Spestrením pre odvážne deti bolo zapálenie vatry slobody, večerná cesta odvahy “prehliadka tajuplného podzemia bunkra a protitankovej priekopy“ pre ktoré bol odmenou ohňostroj.


Poďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranicePoďte s nami na hranice

Autor: rotná Maria BALÁŽOVÁ , Foto: autor - Dátum: 19.11.2012
Čítanosť: 29374
Verzia pre tlač

Skočiť na menu