Pri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené maky


Pri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené maky

Spomienkový pietny akt pri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa konal dňa 11. novembra 2012 na Šafárikovom námestí v Bratislave za účasti veľvyslankyne Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Susannah Montgomery, veľvyslanca Ruskej federácie, zástupcov veľvyslanectiev Českej republiky, Maďarska, starostky mestskej časti Bratislava-Staré Mesto PhDr. Tatiany Rosovej, náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Petera Vojteka, Zväzu vojakov a Únie vojnových veteránov.


Po viac ako štyroch rokoch bola dňa 11. novembra 1918 o 11. hodine a 11. minúte podpísaním prímeria v Compiégne vo Francúzku ukončená prvá svetová vojna. Vojnové hrôzy zostali tak hlboko vryté do vedomia ľudí, že po jej skončení bol 11. november vyhlásený za Deň vojnových veteránov. V tento deň si pripomíname hrdinstvo ľudí, ktorí padli na bojiskách svetových vojen za slobodu a mier. Symbolom sa stal kvet vlčieho maku, ako obraz krvi prelievania na bojiskách.


Symbolické červené maky spoločne s malým letákom, ktorý oboznamoval a pozýval na spomienkový pietny akt rozdávali príslušníci Skupiny personálneho doplňovania Bratislava. Len málo kto z oslovených ľudí poznal tento sviatok, ktorý sa v Bratislave a na Slovensku len pomaly dostáva do povedomia. Odozva Bratislavčanov, ale i zahraničných návštevníkov bola veľmi pozitívna a nejeden vyjadril i svoj názor o uctievaní si pamiatky našich padlých hrdinov, ktorí položili životy pre našu lepšiu budúcnosť.


Pri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené makyPri príležitosti Dňa vojnových veteránov sa rozdávali červené maky

Autor: rotná Mária BALÁŽOVÁ , Foto: autor - Dátum: 12.11.2012
Čítanosť: 28702
Verzia pre tlač

Skočiť na menu