Jubilejné oslavy v Topoľčanoch


Jubilejné oslavy v Topoľčanoch

 V priestoroch Jaselských kasárni v Topoľčanoch sa, 2. októbra 2012, uskutočnil slávnostný nástup pri príležitosti 10. výročia vzniku 1. mechanizovanej brigády, spojený s „Dňom otvorených dverí“.
Jubilejné oslavy sa konali za prítomnosti zástupcu náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OSSR) generálmajora Miroslava KOCIANA, veliteľa Pozemných síl OS SR brigádneho generála Ondřeja NOVOSADA, vedúceho služobného úradu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa VANČA a primátora mesta Topoľčian Petra BALÁŽA. Osláv sa zúčastnili aj bývalí velitelia, ktorí pôsobili v posádke Topoľčany - generál Milan CEROVSKÝ, generálmajor Ján PANČÍK, brigádny generál Stanislav PETRENEC, brigádny generál Štefan MEČÁR, plukovník Martin STOKLASA a členovia Klubu vojenských dôchodcov.

Počas dňa mali všetci zúčastnení možnosť vidieť zoskok z vrtuľníka príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia Žilina, dynamické ukážky podriadených útvarov 1. mb, boj mechanizovaného družstva o objekt, výcvik sebaobrany, Weapon handling, potláčanie davu, Show - sebaobrana. Svoju prácu predviedla dynamickými ukážkami aj Vojenská polícia, ako zadržanie páchateľa s ukážkou kynológie a ochrana a sprevádzanie VIP osoby, čestná stráž OS SR so showprogramom, tanečná skupina TOSUMA a NOVUM.

Návštevníci si mali možnosť prezrieť statické ukážky vojenskej techniky, výstroje a výzbroje príslušníkov OS SR, ukážky historických uniforiem a zbraní VHÚ Piešťany a Klubu vojenskej histórie Bukovina Martin.

Medzi najnavštevovanejšie patril stan Skupiny personálneho doplňovania Nitra, ktorý bol v neustálej permanencii. Možnosť zamaskovať si tvár, ako profesionálny vojak, využil takmer každý mladý návštevník. Malí bojovníci mali možnosť preukázať svoje výtvarné umenie pri kreslení obrázkov s vojenskou tématikou. Pre naších najmenších boli pripravené malé darčeky vo forme prezentačných predmetov.

Potenciálni uchádzači sa dozvedeli o histórií, úlohách a poslaní OS SR. Zároveň im boli poskytnuté informácie o podmienkach vstupu do OS SR, možnostiach profesionálnej služby, kariérneho rastu a možnosti ďalšieho štúdia na AOS Liptovský Mikuláš.


Jubilejné oslavy v TopoľčanochJubilejné oslavy v TopoľčanochJubilejné oslavy v TopoľčanochJubilejné oslavy v TopoľčanochJubilejné oslavy v TopoľčanochJubilejné oslavy v TopoľčanochJubilejné oslavy v TopoľčanochJubilejné oslavy v TopoľčanochJubilejné oslavy v Topoľčanoch

Autor: kapitán Ing. Milan KUBIZNIAK , Foto: autor - Dátum: 04.10.2012
Čítanosť: 40479
Verzia pre tlač

Skočiť na menu