Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji


Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji V obci Skýcov sa dňa 25.8.2012 pri príležitosti osláv 68. výročia SNP konal 24. ročník turistického pochodu "Náučným partizánskym chodníkom" Zlatno – Skýcov.

Podujatie sa začalo v obci Zlatno pietnym aktom kladenia vencov pri pamätníku SNP za účasti ministra obrany SR Martina Glváča, druhého zástupcu náčelníka Generálneho štábu OS SR generálmajora Jaroslava Vývleka, náčelníka Vojenskej kancelárie prezidenta SR generálporučíka Mariána Áča , poslancov NR SR, predstaviteľov samospráv a štátnej správy.

Po slávnostnom ceremoniály sa asi 500 členná skupina turistov vydala na 12 km dlhú trať chodníčkami po trase Zlatno - Skýcov, ktorú pred rokmi vychodili partizáni. Po príchode účastníkov pochodu do Skýcova nasledoval pietny akt kladenia vencov k pamätníku SNP v Skýcove pod dohľadom Čestnej stráže ozbrojených síl SR. Po príhovoroch uzavrela spomienkové stretnutie hymnická pieseň v podaní Vojenskej hudby ministerstva obrany SR.

Na turistov v závere trasy čakali aj príslušníci ozbrojených síl z Nitry. Príslušníci Skupiny personálneho doplňovania Územnej vojenskej správy v Nitre odpovedali na otázky týkajúcich sa profesionálnej služby v Ozbrojených silách Slovenskej republiky. Pre mladších mali pripravené rôzne súťaže, za ktoré boli odmeňovaní propagačnými predmetmi. Profesionáli, z Protilietadlovej raketovej brigády Nitra, odprezentovali zbrane a prostriedky chemickej ochrany a predviedli ukážky spojovacej techniky.

Program spestrili aj ukážky jednotky rýchleho nasadenie Policajného zboru SR. Do tanca hrala dychová hudba Skýcovanka a večer vystúpila hudobná skupina Quatro

Účastníci 24. ročníka turistického pochodu si odniesli pekné zážitky z krás tohto ešte ekologicky čistého prostredia. Nadšenie umocnila nádherná prírodná scenéria pohoria Tribeč a bohatý program, o ktorý sa postarali aj príslušníci Ozbrojených síl SR.

Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji Spomienka na SNP v Nitrianskom kraji

Autor: rotná Ing. Andrea CÉTENYIOVÁ , Foto: autor - Dátum: 27.08.2012
Čítanosť: 34067
Verzia pre tlač

Skočiť na menu