Preskocit navigáciu

Slovenské stíhačky chránia vzdušný priestor aj nad Českou republikou


Slovenské stíhačky chránia vzdušný priestor aj nad Českou republikou

Minister obrany Martin Glváč vyjadril poľutovanie nad vačerajšou nehodou lietadla An-30 v Českej republike, pri ktorej sa zranilo päť ruských a jeden český vojak.

Letisko v Čáslavi je kvôli vyšetrovaniu nehody dočasne vyradené z prevádzky, čo obmedzilo vzlety stíhačiek pohotovostného systému Českej republiky. "V momentoch, ako je tento preberáme zodpovednosť aj za ochranu vzdušného priestoru Českej republiky v rámci systému NATINADS," povedal v súvislosti s nehodou minister Glváč. "Letisko Sliač je spomedzi letísk systému kolektívnej ochrany vzdušného priestoru NATO geograficky najbližšie k českým hraniciam," spresnil minister. "V prípade našich západných susedov však samozrejme nehovoríme iba o geografickej blízkosti," dodal Glváč.

Dvojica slovenských stíhačiek MiG-29 bude v pohotovosti až do opätovného povolenia prevádzky letiska Čáslav. Kvôli možnosti rýchleho zásahu mimo slovenských hraníc nebudú naše stíhačky počas pohotovosti vykonávať tzv. cvičné vzlety.Autor: mjr. milan Vanga, poverený hovorca MO SR a hovorca OS SR , Foto: C.J. van der Ende - Dátum: 24.05.2012
Čítanosť: 10905
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share