Protilietadlový raketový komplet S–300 cvičil na Kolíňanskom vrchu


Protilietadlový raketový komplet S–300 cvičil na Kolíňanskom vrchu

Príslušníci protilietadlovej raketovej skupiny S-300 nitrianskej protilietadlovej raketovej brigády koncom apríla cvičili v priestoroch cvičiska Kolíňanský vrch neďaleko Nitry. Veliteľ skupiny podplukovník Peter Janota objasňuje, že zamestnanie s časťou kompletu je súčasťou príprav na tohtoročné vyvrcholenie výcviku celej skupiny S-300, ktorým bude účasť na septembrovom medzinárodnom cvičení vzdušných síl MACE XVI., ktoré sa uskutoční na území Slovenska.

„Budeme v jeho priebehu plniť úlohy v podmienkach reálneho rušenia z priestoru Lešte. Preto aj teraz precvičujeme zaujatie bojovej a pochodovej polohy s dôrazom na preverenie časových noriem. Dôraz je položený aj na výcvik obslúh pri zachytávaní reálnych cieľov. S pripravenosťou ľudí a techniky som spokojný. Za najsilnejšiu stránku našej skupiny považujem kolektívny duch. Ukazuje sa pri plnení úloh. Ďalšou výhodou je dobrá technická zdatnosť našich ľudí. Pri plnení úloh nám trochu komplikuje situáciu nedostatok personálu na niektorých pozíciách. Preto aj teraz musia mnohí vojaci plniť viac úloh naraz, aby boli bojové zmeny a obsluhy dokonale zladené. Najviac nám chýbajú vodiči a nižší technický personál. Naša technika je nadrozmerná a vyžaduje si oprávnenie skupiny E s čím sú problémy“ hovorí podplukovník Janota.

Oceňuje prácu, ktorú aj pri tomto vyvedení odviedol starší inžinier skupiny kapitán Stanislav Šintaj, velitelia palebných kompletov rotmajstri Rastislav Jozek, Rastislav Ďobek, Miloš Chmelko a František Galko, či nadporučík Rudolf Nováček. Je spokojný, že do kolektívu sa dobre zapracovali aj noví príslušníci skupiny. Po upresnení činnosti si vojaci preskúšali zájazd do postavenia, rozvinuli energetiku a uviedli do činnosti rádiolokátor (rozvinuli ho). Svoje úlohy plnilo aj topografické družstvo a spojári. Časová norma do 5 minút zaujať a byť pripravený postreľovať vzdušný cieľ bola splnená.

Protilietadlový komplet S-300 PMU je určený na ničenie letiacich objektov na všetky rozsahy výšok. Diaľkový rozsah je 75 kilometrov na ciele letiace rýchlosťou až 1200 metrov na prílete. Hlavným prvkom systému S-300 je navádzací a riadiaci rádiolokátor. Ďalšími prvkami tohto kompletu sú odpaľovacie zariadenia, umiestnené na podvozkoch MAZ 543 N. Doba jeho rozvinutia i zvinutia je do piatich minút. Pri zmene bojovej pozície je tento prostriedok schopný zaujať bojové postavenie do 13-tich minút. Komplet môže pôsobiť v akýchkoľvek ročných podmienkach, cez deň aj noc, 24 hodín denne, 7 dní v týždni.


1111222233334444555566667777

Autor: MO SR - Jozef Žiak , Foto: MO SR - Jozef Žiak - Dátum: 30.04.2014
Čítanosť: 6555
Verzia pre tlač

Skočiť na menu