Preskocit navigáciu


VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Február 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku


Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku

V priestoroch posádkového cvičiska Kolíňanský vrch sa v druhý aprílový týždeň uskutočnilo taktické cvičenie. V rámci neho sa vyčlenení príslušníci 2. protilietadlovej raketovej skupiny pod vedením majora Dalibora Dubiňáka pripravovali na bojové strežby obsluhami protilietadlového raketového kompletu 2K12 KUB, ktoré sa uskutočnia v máji vo vojenskom výcvikovom priestore Ustka v Požsku.
„Príprava pozostávala zo štvrtej etapy prípravy bojových zmien na strežby v Požsku. V jej priebehu sme preverili jednotlivcov z taktickej pripravenosti. Nasledova bude ešte konkrétna príprava na bojové strežby. Zameriame sa na bezpečnostné opatrenia, ktoré platia na požskom polygóne. Všetko vyvrcholí kontrolou zladenosti. S prístupom vyčlenených príslušníkov skupiny k plneniu úloh som spokojný,“ hovorí major Dubiňák, ktorý strežby v Požsku absolvoval už tri razy. Pri posledných v roku 2013 bol velitežom batérie. Pochvažuje si prístup velitežov zmien na strežbách kapitánov Miroslava Škamlu a Michala Školu.
Kapitán Škola má tak isto už trojnásobné skúsenosti zo strelieb v Požsku. Zdôrazňuje úlohu, ktorú pri strežbách plní operátor číslo 2 rádiolokátora a velitež družstva odpažovacieho zariadenia. Na týchto pozíciách patria medzi najskúsenejších rotný Daniel Piatnička, čatári Roman Svitač, Norbert Kysler a Rudolf Porubský. Práve oni pomáhajú čo najlepšie pripravi na plnenie úloh strelieb svojich kolegov, ktorí budú ma na požskej strelnici svoju premiéru. K úspechu taktického cvičenia prispeli aj príslušníci technického družstva pod vedením rotného Mária Kubríka.
Prípravu vyčlenených príslušníkov na Kolíňanskom vrchu si nenechal újs ani velitež nitrianskej protilietadlovej raketovej brigády plukovník Ladislav Dovhun. Veď svoju vojenskú kariéru začínal práve ako velitež čaty 2K12 KUB, ešte v protilietadlovom raketovom pluku v Janoviciach nad Úhlavou. „Nadchádzajúce bojové strežby sú pre našich príslušníkov vyvrcholením ich prípravy. Strežby z ich prostriedkov nie je možné uskutočni na Slovensku. Preto využívame požský výcvikový a strelecký polygón Ustka. Výsledky terajších zamestnaní na Kolíňanskom vrchu ukazujú, že do Požska pôjdeme dobre pripravení,“ spokojne konštatuje velitež brigády.
Vyčlenené bojové zmeny operátorov riadiacich a navádzacích rádiolokátorov (RNRL) kompletu 2K12 KUB reagovali na reálne ciele, ktoré zabezpečovali svojou leteckou činnosou príslušníci letky taktického krídla Sliač s lietadlami L-39. Velitelia a operátori RNRL sa zdokonažovali a upevňovali návyky pri zachytávaní a sledovaní vzdušných ciežov a v činnosti počas manévru „odval“ v rámci vedenia bojovej činnosti, ktorý imituje reálne podmienky odpálenia vzdušného cieža počas bojových strelieb.
Protilietadlový raketový komplex 2K12 M3 KUB je určený k ničeniu lietadiel, leteckých riadených striel, vrtužníkov a ostatných vzdušných ciežov lietajúcich v malých a stredných výškach v rozmedzí 100 až 14 000 m, vo vzdialenostiach 3 až 24 km, pri rýchlostiach ciežov do 650 m/s, tlakovou vlnou a črepinovým účinkom bojovej nálože riadenej rakety o hmotnosti 56 kg, vybavenej rádiolokačným približovacím zapažovačom.


Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v PožskuNitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v PožskuNitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v PožskuNitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v PožskuNitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 2Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 2Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 2Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 2Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 3Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 3Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 3Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 3Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 5Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 5Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 5Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 5Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 6Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 6Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 6Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 6Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 7Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 7Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 7Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 7Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 8Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 8Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 8Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 8Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 9Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 9Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 9Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 9Nitrančania sa na Kolíňaskom vrchu pripravovali na strežby v Požsku 10

Autor: MO SR Jozef ŽIAK , Foto: autor a rtm. Jozef JÁREK - Dátum: 13.04.2017
Čítanos: 470
Verzia pre tlač

Skoči na menu
Share